Log ind
Henriks Hjørne
Beskeder fra bestyrelsen
Opslag
-
TurnusopslagTurnusassistent til Göteborg forår/sommer 2012!
-
JobopslagInstruktorjobs til foråret 2012!
-
JobopslagStilling som faglig vejleder på Klinisk biomekanik!
-
JobopslagKursus: Basal styrketræning og genoptræning
-
Turnusopslagturnusassistent og/eller kiropraktorassistent søges til Østjylland.
Hjælpemidler til anatomi
fre, 16/04/2010 - 11:12 — kasperbro
Der findes mange måder, man kan lære anatomi på: flashkort, memo, lege, osv.
Jeg fandt endnu et alternativ; tegne/male bøger..
John T. Hansen, der også har lavet Netter's Anatomy Flashcards, har udgivet bogen Netter's Anatomy Coloring Book, som nærmest er skræddersyet til anatomi-kurset på SDU. Den eneste ulempe er at den er på engelsk, hvilket gør, at man skal tage forbehold for ændret ordstilling og flere anderledes betegnelser (engelsk-latine), MEN billederne er taget fra Netters Atlas, så i kombination med Netters Atlas der Anatomie, er det en super måde at stresse af samtidig med at man lærer anatomi :)
Er man glad for anatomi-spil og har en iPhone, iPod touch eller iPad, har Benoit Essiambre udgivet spillene:
Speed Anatomy MD, Speed Bones MD, Speed Muscles MD og Speed Angiology MD.
Spillene koster hver i sær mellem DKK 6,- og DKK 18,-.
Tryk på linkene og bliv stillet om til iTunes Store. Priserne kan variere efter, hvor nye/gamle de er samt eventuelle tilbud. I spillene er der mulighed for at skifte mellem tysk (latin nomenklatur), fransk, engelsk og japansk (hvis det skulle have interesse) - alt i alt er det sjovt at se, hvor meget man egentlig kan huske og se om man kan slå sin egen eller venners rekorder i anatomi.
Andre sider, der også tilbyder hjælp til at lære anatomi, er ThinkAnatomy.com, hvor en masse hjælpemidler er samlet ét sted.
Held og lykke ;)
- log ind eller opret konto for at skrive kommentarer

